Najważniejsze elementy kredytu gotówkowego

Z kredytów gotówkowych korzystamy często i z różnych powodów. Wspieramy się nimi w różnych celach w czasie wakacji, remontów, czy zakupu samochodu. Często też bierzemy kredyt gotówkowy bez konkretnego celu, po prostu, by pokryć najpilniejsze wydatki, z którymi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Niezależnie od celu, jaki nam przyświeca, kiedy sięgamy po tego rodzaju wsparcie, warto, jest znać najważniejsze elementy kredytu gotówkowego, by wiedzieć, na co zwrócić uwagę chcąc uniknąć niepotrzebnych kosztów. Dlatego też proponujemy zapoznanie się z najważniejszymi kwestiami, na które warto, jest spojrzeć przed podjęciem decyzji o wyborze oferty.

Prowizja

Prowizja jest opłatą, którą pobiera za udzielenie kredytu, nie można jej mylić z opłatą przygotowawczą, która co prawda sporadycznie, ale występuje. Wysokość prowizji nie jest stała, zależy ona od kilku czynników. Zależy między innymi od tego, czy jesteśmy Klientem banku korzystającym z innych produktów, od oceny naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. Ma na nią wpływ również kredyt, jaki właśnie bierzemy, to jest jego wysokość i okres kredytowania. Stawki prowizji stosowane przez banki mieszczą się w widełkach od 0% do 12%, rzadziej więcej. Zaznaczyliśmy 0%, ponieważ zdarzają się kredyty gotówkowe udzielane bez prowizji, ale w ich przypadku najczęściej bank stosuje wyższe oprocentowanie lub wymów ubezpieczenia spłaty, wejdź na ekredytowy market i sprawdź sam gdzie znajdziesz najniższa prowizję.

Oprocentowanie

Oprocentowanie jest niemal stałym elementem każdego kredytu gotówkowego. Mona znaleźć na rynku oferty bez oprocentowania, ale mają one wówczas wyższą prowizję, lub stosowana jest stała opłata za pożyczenie określonej sumy pieniędzy. Aktualnie oprocentowanie waha się w granicach od 5% nawet do 15% w stosunku rocznym.

Ubezpieczenie

W większości przypadków ubezpieczenie nie jest obligatoryjne i możemy z niego skorzystać dobrowolnie. Ubezpieczenie spłaty co prawda podnosi koszt kredytu, ale zabezpiecza przed brakiem możliwości spłaty w skutek, utraty pracy, chorób, czy też śmierci. Dodatkowo ma ono wpływ na ocenę naszej wiarygodności, podnosząc szanse na pozytywną decyzję kredytową.

RRSO - Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania

Jest ważnym wskaźnikiem pokazującym nam całkowity koszt kredytu. Obecnie, kiedy baki obniżają stopy procentowe RRSO również spadło i najczęściej zawiera się w przedziale od 20% do 30%.

Wysokość raty

Biorą kredyt gotówkowy mamy do wyboru spłatę w ratach równych lu malejących. W ratach równych przez cały okres spłaty spłacamy w każdej racie taką samą część odsetek i kapitału. W przypadku rat malejących w początkowym okresie spłacamy najwięcej odsetek, a zdecydowanie mniej kapitału.

Wymagane dokumenty

Jeżeli chodzi o wymagane dokumenty, to podstawowym jest zawsze dowód osobisty. Dokumentowanie dochodu i przedstawianie zaświadczeń nie zawsze jest wymagane. Często zaświadczenie o zarobkach można zastąpić oświadczeniem lub wyciągiem z konta z ostatnich 3 miesięcy z widocznym wpływem wynagrodzenia.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.kredyt-ci-dam.pl/index.php?trackback/6

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu