Dlaczego kontrola rynku kredytowego jest kluczowa?

money-1255819_640.jpg Kontrolowanie rynku kredytowego pozwala wyeliminować wiele kryzysowych sytuacji, a przede wszystkim zabezpieczyć pożyczkobiorców bez specjalnej wiedzy ekonomicznej. Kontrola rynku kredytowego jest w Polsce obecnie dość ograniczona, chociaż niektóre zmiany wzbudzają pozytywne emocje. W artykule porozmawiamy o głównym potencjale kontrolowania rynku kredytowego, także w odniesieniu do możliwości wystąpienia poważnego kryzysu ekonomicznego w przestrzeni międzynarodowej.

Problem kontroli wybiórczej na krajowym rynku kredytowym

Niestety w Polsce kontrola występuje na jednym poziomie, a na innym w ogóle jej nie ma. To powoduje ogromne dysproporcje w generowaniu zaufania do szybkich kredytów gotówkowych, a także innych form zobowiązań, które potencjalnie pozwalają na wygenerowanie wysokich poziomów inwestycji. Kontrola dotyczy głównie banków detalicznych. Prawo bankowe, ustawa o kredycie konsumenckim, precyzyjne wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące analizy kredytobiorcy przez banki to niektóre z najważniejszych przykładów regulacji. Z powodu dużej kontroli bankowości detalicznych wiele osób o stosunkowo niskich dochodach, czy z problemami zdolności kredytowej nie otrzymuje umowy i musi szukać alternatywy. Oczywiście taka alternatywa istnieje. To sektor pozabankowy, który charakteryzuje się praktycznie całkowitym brakiem poważnych regulacji. Przez to rozwija się nieuczciwy schemat pożyczek lichwiarskich, ludzie zabezpieczają niewielkie umowy dużym majątkiem, np. nieruchomością. Pożyczkobiorca na alternatywnym rynku ma do dyspozycji jedynie rzecznika praw konsumenta i listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Potrzeba regulacji całego rynku kredytowego, ustalenie spójnych warunków pozyskiwania pożyczek gotówkowych, większa szansa na kredyt dla ludzi o niskich dochodach i ogólnie trudnej sytuacji ekonomicznej to trudne potrzeby, ale wręcz niezbędne do zrównoważonego rozwoju wielu regionów.

Brak kontroli rodzi trudne do wyeliminowania patologie ekonomiczne

Bez kontroli rynku kredytowego dochodzi do ogromnych problemów, szczególnie z lichwiarskimi pożyczkami. Wskazana patologia rozwija się od dawna i nie ma praktycznie żadnych konkretnych pomysłów walki. Bez regulacji pożyczkodawcy udzielają niezwykle drogich kredytów gotówkowych, a klienci zobowiązań nie spłacają, a przez to ograniczają płynność pożyczkodawców. Kontrola gwarantuje stabilizację, ale niestety nie obejmuje jeszcze wszystkich działalności pożyczkowych w Polsce. A to jednak poważna wada systemowa.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.kredyt-ci-dam.pl/index.php?trackback/8

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu