Wypowiedzenie umowy o kredyt – podstawowe obowiązki i ryzyko

Jednym z praw każdego pożyczkobiorcy jest rozwiązanie umowy kredytowej już po faktycznym podpisaniu dokumentów. Można uwzględnić kilka scenariuszy rozwiązywania umowy kredytowej. To odpowiednio rezygnacja z umowy przez kredytobiorcę, a także zakończenie współpracy przez pożyczkodawcę. W jaki sposób dochodzi do wypowiedzenia umowy o kredyt z tych dwóch perspektyw i na co w ogóle warto uważać przy negocjowaniu warunków zobowiązania?

Prawo do wypowiedzenia umowy w ustawowym terminie i nie tylko

Ustawa o kredycie konsumenckim jasno definiuje wypowiedzenie umowy o kredyt. W dokumentach przekazywanych przez instytucje finansowe muszą znaleźć się informacje na temat wyjścia ze zobowiązania. W przeciągu dwóch tygodni od podpisania umowy możesz z niej wyjść bez żadnego uzasadnienia. Wystarczy tylko wypełnić formularz z dołączonych załączników. A co, jeżeli takiego formularza nie ma w umowie? Wtedy wystarczy się o niego upomnieć. Niektóre mało uczciwe parabanki celowo nie udostępniają formularzy wyjścia z umowy. Liczą na to, że klient o tym zapomni lub nie zapozna się z drastycznie niekorzystnymi warunkami spłaty. W razie problemów z wyjściem ze zobowiązania należy poinformować o sytuacji lokalnego rzecznika praw konsumenta, ewentualnie zapisać się na konsultacje z prawnikiem. Dlaczego w ogóle kredytobiorcy rozwiązują umowy? Czasami po prostu warunki ekonomiczne gospodarstwa domowego ulegają pozytywnej zmianie akurat w czasie nawiązania współpracy z bankiem detalicznym lub parabankiem. Możesz również dopiero po powrocie do domu zdać sobie sprawę z ryzyka. Strach bywa motywatorem rozwiązywania umów kredytowych, w tym spokojne przemyślenie wszystkich korzyści i zagrożeń. Wypowiedzenie umowy obowiązuje właściwie w każdym okresie współpracy. Kredytobiorca po wypowiedzeniu umowy spłaca kredyt wraz z odsetkami i powinien oczekiwać niezbędnych potwierdzeń uregulowania wzajemnych interesów.

A co, jeżeli umowę kredytową wypowiada pożyczkodawca?

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się, kiedy to kredytodawca wypowiada umowę. Kiedy dochodzi do tego problemu? Przede wszystkim, jeżeli nie spłacasz rat zobowiązania, unikasz odpowiedzialności, nie informujesz instytucji finansowej o kłopotach ekonomicznych gospodarstwa domowego, zadłużasz się w innych instytucjach, wchodzisz w spiralę zadłużenia, ukryłeś kluczowe informacje przed pożyczkodawcą, to wszystko elementy, które stanowią podstawę do wypowiedzenia umowy przez bank lub parabank. Pożyczkodawca prosi o natychmiastową spłatę podstawowej kwoty wraz z odsetkami. Takie wyjście z umowy jest bardzo problematyczne, ponieważ zastaje klienta najczęściej w trudnym okresie ekonomicznym, bez pola manewru. Oczywiście ryzyko komorniczych przejęć można zminimalizować, chociażby poprzez ogłoszenie upadłości konsumenckiej lub przez doradztwo w zakresie optymalizacji spirali zadłużenia. Dobre rozwiązanie to zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, czyli pożyczki na spłatę innych zobowiązań. Niestety taki kredyt kosztuje dość dużo, bo jest po prostu ryzykowny.

Ochrona wzajemnych interesów

Pożyczkodawca i pożyczkobiorca nawiązują współpracę poprzez podpisanie umowy kredytowej. Rozwiązanie umowy to prawo dwóch stron w określonych warunkach. Uczciwe podejście do spłaty zobowiązania, właściwa ocena zdolności kredytowej, monitorowanie uczciwości pożyczkodawcy wobec dotychczasowych klientów to tylko niektóre z najważniejszych punktów przed nawiązaniem partnerstwa ekonomicznego. Rozwiązanie umowy to szansa i zagrożenie, w zależności od konkretnego przypadku. Zobacz także przeniesiony tutaj artykuł o najlepszych lokatach na rynku.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.kredyt-ci-dam.pl/index.php?trackback/9

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu