Stopy procentowe, a dostęp do kredytów

Polityka monetarna prowadzona przez Narodowy Bank Polski ma duże znaczenie dla zainteresowania rynkiem kredytowym. Co warto wiedzieć o zmianach stóp procentowych w gospodarce i czy jeszcze masz szanse na tani kredyt gotówkowy?

Zmiany stóp procentowych w gospodarce, a sytuacja kredytobiorcy

Najlepsza sytuacja dla kredytobiorcy to bardzo niska inflacja, a także niskie stopy procentowe. Wtedy koszt zobowiązania jest po prostu niższy w dłuższym okresie. Narodowy Bank Polski obniża stopy procentowe w sytuacjach kryzysowych, przy deflacji (ostatnie lata w kraju). Przy wzroście inflacji i przy przyśpieszaniu innych wskaźników makroekonomicznych stopy procentowe zaczynają się stopniowo podnosić, co skutkuje ostatecznie ograniczeniem dostęp do kredytów gotówkowych dla wielu grup pożyczkobiorców. Niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania pożyczek krótko i długoterminowych, a wysokie stopy procentowe wręcz przeciwnie, zniechęcają klientów firm pożyczkowych coins-635873_640.jpg

W Austriackiej Szkole Ekonomii stopy procentowe i ich cykliczna optymalizacja to wręcz główna przyczyna kreowania dużych kryzysów finansowych. Przy wysokich stopach procentowych społeczeństwo zaczyna oszczędzać, bo w takich warunkach lokata bankowa opłaca się najbardziej, a nie wydawanie pieniędzy na kredyt, do tego przy rosnącej inflacji (spadek siły nabywczej dodatkowych funduszy). Regulowanie dostępu do kredytu jest koniecznie przy wysokiej inflacji. Niestety obecnie dochodzi do sytuacji, że wielu pożyczkobiorców rezygnuje z zadłużenia nawet przy niskich stopach procentowych ze względu na nadmierne formalności, czy przez słabszą zdolność kredytową ogólnie.

Analiza polityki monetarnej najważniejsza przy zaciąganiu dłuższych kredytów

Monitorowanie polityki pieniężnej Narodowego Banku Polskiego jest kluczowe dla kredytobiorców zamierzających zaciągnąć kredyt długoterminowy, np. w perspektywie dziesięcioletniej i dłuższej. Najlepszy okres na kredyt to przechodzenie gospodarki z etapu bardzo wysokich stóp procentowych na coraz niższe. Raporty (bezpłatne) Narodowego Banku Polskiego pomagają w podjęciu decyzji o optymalnym okresie pozyskania zobowiązania. Czy uważasz, że obserwacja stóp procentowych to korzystne narzędzie dla kredytobiorców?

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.kredyt-ci-dam.pl/index.php?trackback/14

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu