Kredyt hipoteczny – co wpływa na zdolność kredytową?

Z pewnością osoby zainteresowane kredytem hipotecznym powinny mieć świadomość tego, że bardzo duży wpływ na decyzję banku o przyznaniu bądź nieprzyznaniu nam kredytu jest nasza zdolność kredytowa. To hasło chyba każdy słyszał choć raz w życiu, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co się za nim kryje. Procesy związane z oceną zdolności kredytowej służą do tego, aby uzyskać perspektywę dotyczącą naszej sytuacji finansowej. Ma na nią wpływ wiele czynników. Jeśli chcemy starać się o kredyt hipoteczny, na samym początku powinniśmy samodzielnie sprawdzić, jak przedstawia się nasza zdolność kredytowa.

Stosunek naszych zarobków do wydatków

Bardzo ważnym elementem naszej sytuacji finansowej jest oczywiście bilans pomiędzy wydatkami, które ponosimy, a wysokością oraz regularnością naszych zarobków. Logiczne jest bowiem, że jeżeli pragniemy zaciągać zobowiązania, musimy być w stanie je spłacać. Bank weryfikuje te wartości na podstawie różnego rodzaju dokumentów. Może zażądać od nas oświadczenia o dochodach, czy też oświadczenia od pracodawcy lub zleceniodawcy dotyczącego wysokości naszych przychodów. Ważne jest, aby podawać prawdę i nie zatajać niewygodnych faktów. Z tego tytułu mogą bowiem wyniknąć problemy. Zanim jeszcze zaczniemy ubiegać się o kredyt hipoteczny, powinniśmy samodzielnie obliczyć, jak prezentują się sprawy naszego budżetu. Nie należy jednocześnie dokonywać oceny swoich możliwości finansowych na styk – musimy zostawić sobie pewien zapas środków, ponieważ zawsze mogą przytrafić się nieprzewidziane sytuacje i trzeba być na nie przygotowanym.

Dotychczasowe zobowiązania, czyli historia kredytowa

Kolejnym elementem, który weryfikuje bank, jest nasza historia kredytowa. Chodzi tutaj o nasze zobowiązania z przeszłości oraz sposób, w jaki się z nich wywiązaliśmy oraz o aktualne zadłużenia. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w ten sposób instytucja bankowa sprawdza naszą wiarygodność jako kredytobiorcy. Z pewnością sami pamiętamy, czy mieliśmy jakiegoś rodzaju zobowiązania i jak wyglądała w naszym przypadku ich spłata. Jeśli jednak jest inaczej, powinniśmy samodzielnie zebrać dane na ten temat, aby mieć pogląd na to, jakie informacje może wyszukać bank w rozmaitych rejestrach i bazach, które są przeznaczone do gromadzenia tego rodzaju wiadomości.

Kredyt hipoteczny wiąże się z zabezpieczeniem spłaty zobowiązania przy pomocy nieruchomości. Jest to zatem bardzo poważne zobowiązanie, ponieważ jeśli nie będziemy regulować należności, instytucja ma prawo przejąć nasz lokal. To bardzo dotkliwa konsekwencja, dlatego też musimy mieć to na uwadze i rozsądnie podejść do decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Badanie zdolności kredytowej może wydawać się niesprawiedliwe, ponieważ w wielu przypadkach przedstawia jedynie poglądową sytuację. Jest to jednak mechanizm ukierunkowany na ograniczenie możliwości zaciągania zobowiązań, których nie będziemy w stanie regulować.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.kredyt-ci-dam.pl/index.php?trackback/25

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu