Harmonogram spłat kredytu

Z kredytami bankowymi wiąże się kilka podstawowych pojęć, które powinien poznać każdy kredytobiorca. Do bardzo ważnych zalicza się harmonogram spłat kredytu. Czym on jest? Co to pojęcie oznacza?

Z harmonogramem spłat kredytu spotkamy się w przypadku każdego rodzaju kredytu: gotówkowego, samochodowego, hipotecznego. Dokument ten stanowi integralną część umowy zawieranej pomiędzy bankiem a osobą, której został przyznany kredyt. Dla każdej osoby jest on przygotowany indywidualnie, a swoim wyglądem przypomina tabelę – kalendarz. Jest w nim zapisana nie tylko wysokość każdej kolejnej raty (kwota ta jest podana wyjątkowo dokładnie), ale także daty, do których raty trzeba uregulować. W harmonogramie mogą zostać ujęte raty:

  • malejące;
  • rosnące;
  • równe;
  • balonowe.

Z harmonogramu spłat każdy kredytobiorca może dowiedzieć się wielu innych, niezwykle dla niego ważnych informacji. Z tego dokumentu można dowiedzieć się:

  • jaki jest kapitał kredytu;
  • jakie jest jego oprocentowanie;
  • jaką kwotę odsetek bank naliczył.

W harmonogramie zawarte zostały także informacje dotyczącego dodatkowych kosztów zaciągniętego przez kredytobiorcę kredytu.

W większości przypadków harmonogram spłat nie zostaje zmieniony przez cały okres kredytowania. Ale czasem musi on zostać uaktualniony. Do sytuacji, które nakazują jego aktualizację należą:

  • zmiana systemu spłacania rat – kredytobiorca zamienia raty malejące na rosnące lub równe;
  • zmiana okresu kredytowania – kiedy okres ten zostanie skrócony, raty rosną; kiedy nastąpi wydłużenie okresu kredytowania, następuje ich obniżenie;
  • zmiana wysokości oprocentowania.

Kiedy kredytobiorca zdecyduje się skorzystać z wakacji kredytowych bank także uaktualnia harmonogram spłat.

Harmonogram spłat kredytu musi zostać wręczony klientowi bezpośrednio po podpisaniu umowy kredytowej. Obowiązkiem banku jest bowiem poinformowanie klienta, kiedy ma on wpłacić kolejną ratę. Jeżeli więc od razu po podpisaniu umowy nie otrzymamy harmonogramu, musimy się o niego upomnieć. Nie możemy zapomnieć, że za nieterminowo płacone raty bank nalicza karne odsetki.

Gdy otrzymamy harmonogram spłat kredytu, najlepiej byłoby go wydrukować i przechowywać w dokumentach. Abyśmy nie zapomnieli o spłacie kredytu, można ustawić na koncie zlecenie stałe, bądź też na wydrukowanym kredycie zaznaczać sobie które miesiące mamy już opłacone, a które owej zapłaty jeszcze wymagają. Na pewno wówczas nie przegapimy żadnej raty, ani nie spóźnimy się ze spłata naszego zobowiązania.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.kredyt-ci-dam.pl/index.php?trackback/26

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu