
Co warto zrobić przed konsolidacją kredytów?
Restrukturyzacja zadłużenia to skomplikowany proces wymagający wiedzy o budowaniu prawidłowej zdolności kredytowej. Konsolidacja kredytów to szczególny przypadek naprawy budżetu domowego, w którym pozytywna zdolność kredytowa to absolutna podstawa. Jakie czynności warto przeprowadzić przed konsolidacją, aby uniknąć problemów z przyznaniem pieniędzy?
Samodzielne przejrzenie raportu w BIK umożliwia podjęcie decyzji o konsolidacji
Pierwszy krok to przeprowadzenie oceny punktowej w Biurze Informacji Kredytowej. Akurat raport BIK możesz bez większych problemów ściągnąć i zobaczyć, jakie zaległości posiadasz i jakie domagają się możliwie najszybszej spłaty. Nie warto podpisywać aneksów do każdej umowy kredytowej oddzielnie, ponieważ to czasochłonne, a po drugie nieopłacalne. Konsolidacja scala wszystkie rodzaje pożyczek gotówkowych, chwilówek, w jedną miesięczną ratę, stosunkowo niską, niestety w zamian za nieco wyższe koszty całkowite. Pamiętaj, że pomimo wyższych kosztów całkowitych spłaty zobowiązania konsolidacyjnego i tak oszczędzasz, ponieważ banki przyjmują nadpłaty, a to sprawia, że po naprawieniu budżetu domowego szybciej wyjdziesz z problemów.
Pozytywna zdolność kredytowa kluczowa do konsolidacji
Oceń, jak długo zamierzasz korzystać z konsolidacji i czy twoja sytuacja zawodowa nie ulegnie pogorszeniu. Im dłuższa konsolidacja kredytów, tym większego znaczenia nabiera polityka monetarna, a konkretnie niskie lub wysokie stopy procentowe. Restrukturyzacja kredytów przydaje się najbardziej w okresie niskich stóp procentowych, gdzie pożyczony pieniądz kosztuje najmniej. Banki przy analizie zdolności kredytowej, nawet w ramach konsolidacji akceptują wyłącznie umowy o pracę na czas określony i nieokreślony pod warunkiem przekazania oświadczenia o dalszym zatrudnieniu, czy umowy cywilnoprawne. Praca na czarno, nawet z wysokimi dochodami uniemożliwia konsolidację kredytów.
Im dłuższa konsolidacja, tym niższa rata
Następny punkt dotyczy wysokości kredytu konsolidacyjnego i okresu kredytowania w uzależnieniu od minimalnej kwoty, co przydaje się szczególnie przy naprawie niewielkich zaległości konsumpcyjnych. Najlepiej, aby kredyt konsolidacyjny rozłożyć sobie na możliwie najwięcej lat. W ten sposób obniżysz ratę miesięczną do atrakcyjnych poziomów i przy okazji uśrednisz oprocentowanie. Każdy kredyt konsolidacyjny umożliwia negocjowanie oprocentowania, ale dopiero po wydaniu pozytywnej decyzji o wypłacie pieniędzy.
Potwierdzenie formalności przydatne nawet po zakończeniu współpracy z bankiem
Pamiętaj, aby potwierdzić zamknięcie wszystkich długów w ramach współpracy konsolidacyjnej z bankiem. Służy do tego oczywiście raport w BIK lub konsultacja z doradcą. Konsolidacja nie jest ostatnim kołem ratunkowym, a jedynie rozwiązaniem pośrednim, ułatwiającym życie kredytobiorcy. Konsolidacja wymaga bowiem posiadania pozytywnej zdolności kredytowej i od tej zasady nie odchodzi żaden kredytodawca.