Lokaty
Aneta Bajor  

Czy lokaty bankowe to dobry sposób na oszczędzanie?

Co zrobić z wielkimi pieniędzmi? Nie da się ukryć, że kiedy przytrafiają się nam nagłe zastrzyki pokaźnych kwot pieniędzy, nie zawsze jesteśmy w stanie z pełną trzeźwością umysłu ocenić, jakie będzie najlepsze wyjście w zakresie tego, co mamy z nimi zrobić. Bo można je od razu wydać, na nieco bardziej i nieco mniej potrzebne wydatki. Możemy opróżnić stan swojego konta, żeby spełnić marzenia czy sprawić sobie przyjemność. Ale nie da się ukryć, że najbardziej rozsądną opcją, zwłaszcza w obecnej sytuacji ekonomicznej, jest ich oszczędzanie. Ale jaki sposób oszczędzania jest najlepszy? Oczywiście można te pieniądze schować do przysłowiowej, metaforycznej skarpety, ale wtedy mamy je pod ręką, przez co bardzo, ale to bardzo kuszą, by je jak najszybciej wydać. Dlatego wydaje się, że lokaty bankowe będą dużo bardziej skuteczną formą zaoszczędzenia tych pieniędzy, a może i nawet wyciągnięcie z nich pewnego zysku. Ale po kolei.

Co z tymi lokatami? Zanim umieścimy pieniądze na lokacie, warto pamiętać o kilku rzeczach, które są tutaj bardzo istotne. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na takie kwestie czysto techniczne, jak czas trwania lokaty oraz jej oprocentowanie. Przykrym faktem jest, niestety, że banki z roku na rok coraz bardziej obniżają oprocentowanie lokat, ale nie ulega wątpliwości, że nadal jesteśmy w stanie znaleźć ofertę, która w pełni sprosta naszym oczekiwaniom i która pozwoli zarobić nawet kilkaset złotych. Najbardziej rozsądnym oprocentowaniem wydaje się dwa-trzy procent w skali roku. Wedle prostej zależności lokaty długoterminowe są dużo bardziej opłacalne od tych, które trwają trzy miesiące czy pół roku. Wydawać by się mogło, że najbardziej opłacalną opcją są lokaty bankowe na rok.

Witamy w dwudziestym pierwszym wieku! Istnieje kilka wyraźnie odmiennych opcji lokat bankowych. Żyjemy w czasach, w których rynek usług bankowych stale się rozwija, a klienci mają do dyspozycji coraz więcej i więcej opcji oraz dogodności. Warto na przykład pamiętać, że możemy obecnie wpłacić pieniądze na lokatę, nie ruszając się z domu – większość liczących się na rynku banków oferują dobrze skonstruowane aplikacje mobilne. Warto, przy obecnej sytuacji panującej na świecie, o tym dobrze wiedzieć.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.