Kredyty konsolidacyjne
Aneta Bajor  

Formalności przy kredycie konsolidacyjnym

Przygotowanie do konsolidacji warto rozpocząć od porównania wszystkich ofert w bankach detalicznych, a następnie przez przygotowanie właściwej dokumentacji. Jak przejść przez podobny proces bez większych problemów, zaoszczędzić czas i uzyskać znacznie lepsze warunki współpracy z pożyczkodawcą.

Samodzielna ocena raportu z BIK

Na początku zainteresuj się raportem w BIK. Raportowanie w BIK przybiera coraz ważniejszą rolę w problemach kredytowych, ponieważ pozwala uniknąć wielu negatywnych konsekwencji związanych chociażby ze źle wprowadzonymi wpisami o spłacie zobowiązań. Raport w Bik to niezbędna sprawa, jeżeli korzystasz z wielu pożyczek konsumpcyjnych w zróżnicowanych źródłach. Czego potrzebuje bank detaliczny do przeprowadzenia konsolidacji?

Podstawowe formalności do załatwienia w ramach konsolidacji zadłużenia

Po pierwsze dowodu osobistego. Pamiętaj, aby spojrzeć na datę ważności dowodu osobistego, bo to dość popularny problem, który opóźnia procedury. Wielu kredytobiorców nie zwraca na ten element uwagi przez roztargnienie. Banki w konsolidacji akceptują wyłącznie dochody pochodzące z legalnego źródła, a zatem odpada drobne dorabianie, jeżeli nie jest właściwie udokumentowane. Najcenniejsza forma zatrudnienia to umowa o pracę na czas nieokreślony, chociażby wysoka umowa o dzieło, czy umowa zlecenie również nie wyklucza z konsolidacji. Zanieś do doradcy zaświadczenie o okresie zatrudnienia, potwierdź średnie wynagrodzenie miesięczne w perspektywie półrocznej lub nieco krótszej w zależności od konkretnej oferty. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej sprawa nieco się komplikuje, ponieważ przedsiębiorca musi przedstawić zaświadczenie z US i ZUS o niezaleganiu ze składkami oraz podatkami.

Dobrze policz poziom zdolności kredytowej w odniesieniu do zamykanych długów

Dobrze przelicz poziom konsolidacji, aby twoja zdolność kredytowa wystarczyła do spłaty zadłużenia. Jeżeli jakiegoś kredytu konsumpcyjnego nie zamkniesz całkowicie zostaniesz zobowiązany do wyłożenia własnych pieniędzy. Z tego powodu konsultacje dotyczące spłaty wszystkich pożyczek konsumpcyjnych odgrywają kluczową rolę. Zbierz pełną dokumentację o kredytach, które zamierzasz uregulować w możliwie najkrótszym czasie i potwierdź konsolidację samodzielnie. Nie idź do banku detalicznego, który nie przedstawia pełnego raportu zamknięcia pożyczek gotówkowych i innych. W większości przypadków banki domagają się dowodu na spłatę ostatnich rat w zamykanych konsolidacją kredytach.

Zobacz także:  Wady i zalety konsolidacji

Czego nie potrzeba przy konsolidacji?

Z reguły nie potrzebujesz poręczyciela, zgody małżonka przy stosunkowo niewielkich kwotach zadłużenia. Wiele banków umożliwia wypłatę kredytu konsolidacyjnego bez zakładania rachunku. Maksymalne i minimalne kwoty konsolidacji kształtują się w zależności od potencjału ekonomicznego kredytobiorcy. Wyznaczenie maksymalnego okresu spłaty na ponad dziesięć lat nie jest zbyt opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ narażasz się na spore koszty całkowite. Najbardziej opłaca się natychmiastowe przejście na wakacje kredytowe przy restrukturyzacji, co gwarantuje wręcz uregulowanie podstawowej sytuacji ekonomicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.