Jakie prawa posiada kredytobiorca?
Kredytobiorca zaangażowany w kredyty gotówkowe posiada wiele praw, które udoskonalają współpracę pomiędzy konsumentami, a dużymi bankami detalicznymi. Jakie to prawa? W artykule poznasz najważniejsze z nich wraz z krótkim omówieniem.
Kredytobiorca może spłacić zobowiązanie wcześniej, jeżeli otrzymał nagły zastrzyk gotówki. Nie wiąże się to praktycznie z żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Nie musisz nawet powiadamiać o tym fakcie placówki banku. Przy wcześniejszej spłacie całkowite koszty zobowiązania ulegają aktualizacji. Wcześniejsza spłata zadłużenia konsumpcyjnego opłaca się najbardziej przy prognozowaniu wzrostu stóp procentowych. Szybsze wyjście z kredytu konsumpcyjnego jest w stanie ochronić budżet domowy przed wprowadzaniem do umowy nowych zabezpieczeń. Nie musisz oczywiście spłacać od razu całości zobowiązania.
Odstąpienie od umowy jest bardzo ważne, szczególnie przy podpisywaniu umów o kredyty ratalne w podejrzanych systemach sprzedaży. Jeżeli czujesz się oszukany po przeczytaniu podpisanej umowy masz 14 dni, aby z niej wyjść. Termin zaczyna płynąć od nowa, jeżeli w umowie nie występuje formularz odstąpienia. Powinien być widoczny na końcu dokumentacji, właściwie wyszczególniony.
Kredytobiorca może w każdej chwili zapoznać się bezpłatnie z harmonogramem spłaty i może prosić o jego powielenie w razie zaginięcia lub niepewności, co do warunków regulowania rat. To przydatna funkcja dla zapominalskich.
Po aktualizacji prawa kredytobiorca ma prawo do pełnej informacji, dlaczego to właśnie jego wniosek nie przeszedł weryfikacji. Obowiązek informacyjny we wskazanej materii jest bardzo korzystny, ponieważ umożliwia szybsze naprostowanie historii kredytowej lub pozyskanie alternatywnych zabezpieczeń umożliwiających powrót do współpracy. W przypadku szybkiej naprawy zdolności kredytowej banki przychylniej patrzą na takich klientów.
Gdzie sprawdzić, jakie prawa mi przysługują?
Prawa kredytobiorcy jednoznacznie określa ustawa o kredycie konsumenckim, chociaż niektóre procedury informacyjne warto jeszcze doczytać w regulaminie konkretnej placówki.