Kredyty konsolidacyjne
Aneta Bajor  

Konsolidacja – co to znaczy?

Konsolidacja to nic innego jak połączenie kredytów w jeden, a zatem zazwyczaj z taka definicja spotykamy się tylko w dziedzinie bankowej. Z pewnością osoby które posiadają już kilka różnych kredytów w jakimkolwiek banku usłyszały o możliwości połączenia tych kredytów w jeden większy z wydłużonym okresem spłaty. Dla niektórych jest to znane hasło jednak w dalszym ciągu są osoby które nie do końca rozumieją zasady konsolidacji nie wiedzą czym właściwie ona jest i czy jest opłacalna oraz kto może z niej skorzystać?

Jak już było wspomniane konsolidacja to połączenie wszystkich naszych zobowiązań finansowych w jeden kredyt, który będziemy spłacać w jednym banku w jednej miesięcznej racie. Miesięczna rata będzie niższa jednak wydłuży się okres spłaty tego zadłużenia. Skonsolidować możemy dwa, trzy, a nawet kilka kredytów, bez względu na to w jakim banku zostały one zaciągnięte. Z konsolidacji najczęściej korzystają osoby posiadające kilka pożyczek w różnych bankach, chcące ułatwić sobie przede wszystkim spłatę zobowiązania, gdyż wygodniej jest spłacać jedną ratę miesięcznie, niż kilka w różnym terminie. Na konsolidację decydują się również osoby chcące usunąć rachunki w dwóch, bądź nawet w trzech bankach, w których posiadają kredyty, głównie z uwagi na wysokie koszty utrzymania konta, musimy wziąć pod uwagę to, że z uwagi na zaciągnięty kredyt musimy ponosić opłaty za posiadanie rachunku, karty itp. Ostatnia grupa osób korzystających z konsolidacji to ta która ma coraz większe problemy z regularną spłatą zadłużeń. Połączenie kredytów w jeden spowoduje że nowa rata kredytu będzie niższa niż suma poprzednich rat. Dzięki temu odciążymy nieco swój domowy budżet i będzie nam nieco lżej.

Na konsolidację decydujemy się również z uwagi na ujednolicenie terminów spłaty, wówczas dochodzi również do zmiany warunków umowy kredytowej oraz ujednolicenia stopy procentowej co również może być dla nas korzystne. Posiadając kilka kredytów nie wygodne jest to że każdy z nich jest płatny w innym terminie, dzięki konsolidacji do zapłacenia będzie tylko jedna rata, co będzie dla nas olbrzymim ułatwieniem. Konsolidacja może być też pewnego rodzaju oszczędnością gdyż zdarza się że banki na etapie konsolidacji proponują nam korzystne oprocentowanie z uwagi na to, że nie udzielają nam Noego kredytu ale przejmują tylko zobowiązania innych banków. W efekcie nowe warunki spłaty kredytów mogą być korzystniejsze, choć nie zawsze i powinniśmy być na to uczuleni i dokładnie zapoznawać się z treścią umowy kredytowej którą zawieramy z bankiem.

Zobacz także:  Formalności przy kredycie konsolidacyjnym

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.