Kredyty hipoteczne
Aneta Bajor  

Kto nie dostanie kredytu hipotecznego?

Decydując się na kredyt hipoteczny, banki analizują wiele czynników, które nie zawsze są zależne od wnioskodawcy. Banki odrzucają wnioski nawet tych klientów, którzy osiągają wysokie zarobki. Niestety, nie każda osoba może liczyć na pozytywną decyzję kredytową danego banku.

Kredyt hipoteczny – warunki otrzymania

Jak się okazuje pierwszym i najważniejszym kryterium branym pod uwagę przez bank podczas wydawania decyzji kredytowej, jest wiek wnioskodawcy. Podstawą jest by potencjalny kredytobiorca był osobą pełnoletnią, jednak „modelowi” klienci to ci w wieku do 35 lat. Z dużo większym dystansem traktowane są starsze osoby. Nie jest istotny sam wiek kredytobiorcy w momencie podpisywania umowy kredytowej, a w chwili całkowitej spłaty kredytu. A zatem wszystko zależy od tego na jaki okres kredyt ma zostać zaciągnięty.

Większość banków zastrzega, że kredytobiorca spłacając ostatnią ratę kredytu nie powinien być starszy, niż 75 czy 80 lat. Jak wszyscy wiemy kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, dlatego też banki ograniczają w ten sposób ryzyko związane z brakiem spłaty udzielonego finansowania..

Kredyt hipoteczny a historia kredytowa

Innym bardzo ważnym czynnikiem w sytuacji ubiegania się o kredyt hipoteczny jest historia kredytowa ma ona wpływ na ocenę wniosku o kredyt hipoteczny. Warto pamiętać zatem, że dla banku bardziej wiarygodnym klientem jest ta osoba, która nie posiada żadnej historii kredytowej, niż złą.

Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Oczywiście największe szanse na kredyt mają wnioskodawcy z dobrą historią kredytową. Banki nie chcą udzielać finansowania osobom, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań z należytą starannością. Taka sytuacja dotyczy zarówno wcześniejszych kredytów i pożyczek, jak i zobowiązań względem Urzędu Skarbowego a nawet ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Zobacz także:  Co zyskujemy, a co tracimy wnioskując o kredyt hipoteczny u pośrednika?

Kredyt hipoteczny a wysokość zarobków

Wysokość naszych zarobków to bardzo ważna kwestia w chwili ubiegania się o kredyt hipoteczny, jednak w przypadku naszych zarobków nie liczy się wyłącznie to, ile zarabiamy. Równie ważne jest także to, jak wysokie są wydatki obciążające nasz portfel, w tym również liczba osób na k5tór ą mamy na utrzymaniu, oraz inne zaciągnięte kredyty i pożyczki, czy też limity kart kredytowych czy wysokość stałych kosztów utrzymania.

Pamiętajmy również o tym, że warto zapoznać się z kilkoma różnymi ofertami banku gdyż mogą się one różnić od siebie znacząco. Warto wówczas zdecydować się na taki kredyt który będzie dla nas najbardziej korzystny.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.