Bez kategorii
Aneta Bajor  

O czym nie zapominać przy zaciąganiu kredytów gotówkowych?

Wakacje, remont mieszkania, czy nagły inny niespodziewany wydatek – czasem każdy z nas nieoczekiwanie może znaleźć się w sytuacji, gdy potrzebujemy gotówki. Rozwiązaniem wtedy może okazać się kredyt gotówkowy. Jest to rodzaj zobowiązania, które zaciągnąć możemy na dowolny cel -banki nie weryfikują, na to zamierzamy pożyczone pieniądze przeznaczyć. To bez wątpienia zaleta takiej pożyczki. Jako ewentualni kredytobiorcy musimy być oczywiście wiarygodni i wypłacalni. Bank stawia więc przed nami szereg formalności, którym musimy sprostać.

Wymagania i warunki przy staraniach o kredyt gotówkowy

Jak już zostało wspomniane, aby móc starać się o kredyt gotówkowy w banku, należy spełnić kilka ważnych warunków, a są to:

– odpowiednio wysokie i regularne dochody (wysokość naszego miesięcznego wynagrodzenia oraz forma i warunki naszego zatrudnienia to pierwsze czynniki, które analizuje bank, chcąc oszacować nasze finansowe możliwości; jeśli nasze dochody nie są odpowiednio wysokie, stałe i regularne, nasze szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego niestety maleją; nie oznacza to jednak, że nie mamy ich wcale – wszystko zależy od wysokości naszego ewentualnego zobowiązania);

– pozytywna historia kredytowa (banki, korzystające z pomocy BIK -u, tj. Biura Informacji Kredytowej, są w posiadaniu informacji dotyczących naszej historii kredytowej; jeśli w przeszłości miewaliśmy kłopoty z regularną spłatą zaciąganych przez nas zobowiązań lub już posiadamy jakąś zaciągniętą pożyczkę, może to wpłynąć na naszą wiarygodność w oczach banku, który może mieć wątpliwości i odrzucić nasz wniosek o kredyt);

– zdolność kredytowa (stanowi ona maksymalną możliwą wysokość naszego ewentualnego kredytu; bank szacuje ją głównie na podstawie wysokości naszych dochodów, naszej przeszłości kredytowej, czy naszej ogólnej sytuacji finansowej).

Wybór odpowiedniej oferty kredytowej

Jeśli jesteśmy pewni, że spełniamy warunki wymagane przez banki, które umożliwiają nam złożenie wniosku kredytowego, powinniśmy też umieć świadomie wybrać ofertę kredytową, która będzie w naszym przypadku korzystna i opłacalna. Oferty banków są różne i każda instytucja zachwala właśnie swoją ofertę, dlatego my jako ewentualni kredytobiorcy powinniśmy mieć świadomość czynników, które mają realny wpływ na warunki danej oferty. A są to między innymi:

– warunki ewentualnego kredytu (oprocentowanie kredytu, marża pobierana przez bank za udzielenie kredytu i inne koszty dodatkowe – wszystko to decyduje o kosztach naszego ewentualnego kredytu, a te przekładają się na wysokość naszej miesięcznej raty, od wysokości której zależy całkowity okres naszego kredytowania; pomocne mogą okazać się symulacje, które zobrazują spłatę naszego ewentualnego kredytu w zależności od wysokości naszych rat i uświadomią nam zależność między wysokością raty a długością kredytowania oraz kosztami, które ponosimy);

– warunki nadpłat (są one o tyle ważne, że prowadzą do zmniejszenia naszego głównego zadłużenia przy jednoczesnym pominięciu odsetek, co prowadzi do znacznego obniżenia naszych kosztów);

– koszt całkowity kredytu (miernikiem, który obiektywnie obrazuje wszystkie nasze koszty i stanowi realny odnośnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).

Chcąc podsumować, należy stwierdzić, że kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem wiążącym się z ryzkiem. Ostateczna decyzja skutkująca zaciągnięciem takiej pożyczki powinna być zatem rzeczywiście przemyślana i przeanalizowana. Jeśli chociaż podejmiemy tę próbę i będziemy robić wszystko, by nic nie zrobić pochopnie, na pewno nie będziemy żałować podjętej decyzji.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.